26. 6. 2021 – Prohlídka zahrádek
Jednou z prvních zahrádkářských akcí po rozvolnění covidových omezení a zákazů, byla už tradiční prohlídka zahrádek. Také letos se nám podařilo přesvědčit některé naše členy, aby nám pro inspiraci umožnili nahlédnout podpokličku do jejich zahradnické „kuchyně“. A tak se v pátek 25.června sešel houf zájemců o prohlídku ve Školní ulici.
První návštěva byla u manželů Mikových. Zde jsme byli už po několikáté, vždy s odstupem tak čtyř nebo pěti roků, takže jsme si mohli potvrdit, že jak ubíhá čas, mění se nejen lidé, ale i zeleň, něco nás navždy opustí, něco nového se zrodí anebo postupně vyzrává a sílí. Stejně i zde se postupně z vyloženě užitkové zahrady s okrasnými prvky stává pomalu a jistě zahrada okrasná,
pouze s nezbytným množstvím zeleniny a ovoce - víceméně pro okamžitou spotřebu. Postupem času se tak rozšířily záhony trvalek a květin, zapojily se ozdobné dřeviny, pečlivě střižený trávník a všude je spousta malovaných ka-menů, kamínků a různých malovaných dekorací a předmětů, barevně ladících oku, pro radost a dobrý pocit. Bytelné dřevěné posezení ve stínu rozložité koruny třešně, dává příslib pro pohodové letní pohovění a relax uprostřed zeleně.
Další návštěva byla kousek naproti u pana Radka Thumse. Ten už několik let po kouscích buduje a vysazuje na zahradě a na dalších přilehlých prostorech „Zoo koutek v botanické zahradě“.
Je zde k vidění opravdu všechno, na co
si člověk vzpomene. Procházíme okolo tomelů neboli kaki, citroníků, fíkovníku, kiwi, několika druhů angreštů a moruší, muchovníků, mandloní, broskví, borůvek a malin, ale k vidění jsouzde i obvyklé jabloně, hrušně a švestky.
Mezi touto florou pak jsou ubytované spousty druhů zvířat. Při vstupu nás vítal serval, opičky. Ke spatření jsou zde holubi, indičtí běžci, želvy, krkavci, dva druhy pštrosů, lamy, ovečky či kozy, pávi, ale i husy, slepice, králíci nebo kachny. V soustavě nádob jsou prý i pstruzi. V rozlehlých prostorech zahrady není tráva pečlivě střižená jak jsme zvyklí, ale mezi jednotlivými
záhony, klecemi, výběhy či voliérami je vysečené pouze bludiště chodníčků
a cestiček. Ale i tento způsob zahrady má své osobité kouzlo a stále je na co
koukat. Nelze si nepovšimnout konstrukcí a vrtaných novodurových trubek, které budou po zbudování sloužit k hydroponii – to je pěstování zelenin a rostlin jen ve vodě a živném roztoku.
Připraveny jsou i rámy na budování dalších voliér a výběhů. Čeká je společně se svým kamarádem p. Božíkem ještě spousta a spousta práce, než si areál dobudují k obrazu svému …
Poslední etapou prohlídky byl dvůr a zahrada u Novotných a Hamalových.
Po projití boční garáže jsme se dostali na nevelký dvorek, který celý zaplňovala druhově pestrá skalka i s vodopády a jezírkem, nechybělo posezení v závětří
s pěkným výhledem na tuto zmenšeninu ráje. Z dvorku se vcházelo do skleníku, který je prý nyní koníčkem a srdcovkou pana Hamaly a bylo to vidět.
Ač počátek sezóny, zde už byly rajčata a papriky v plné plodnosti. Množství
plodů bylo na silných a pevných stoncích rostlin, které už dosahovaly výškou ke stropu. Kolem skleníku se pak prošlo dál dozadu a najednou jsme se ocitli na obrovském dvoře a nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že je velký jako polovina fotbalového hřiště. Posekanému trávníku dvoru vévodí obrovská vyvýšená zastřešená pergola s výhledem na celý dvůr. Prostor opticky zmenšují pásy trvalek a květin a vzrostlé stromy. Ale to ještě nebyl všech prostorů k obdělání konec. Stodolou neboli „mlatevnou“ se prošlo do kopce svažitou zahradou, která končí až nahoře u farmy. Je mírně svažitá k východu, od severu krytá řadou budov a chlévů „Vítového“. V současné době už obecního areálu. Ze západní strany jsou pak na konci zahrady vzrostlé jehličnany.
Celá zahrada tak tvoří kout chráněný ze všech stran a otevřený jen k jihu. Pro-
to se zde daří broskvoním,a meruňkám,
kterých jsem zde v různém stáří a velikostech napočítal snad sedm, mimo
další ovocné stromy. Spodní třetina za mlatem je zeleninová. Opět je vidět výhoda závětří, ale zároveň i péče majitelů na pěstovaných plodinách. Záhony jsou až ukázkově čisté, plné pevných a zdravých rostlin. Péči o tyto hektary zahrad skleníků, dvorů a dvorků jim opravdu určitě nikdo nezávidíme.
Po prohlídkách jsme se opět přesunuli ke kolejím, kde už tradičně při těchto
akcích bývá závěrečná beseda s posezením a občerstvením od zahrádkářů.
Věřím, že si z této podvečerní procházky po zahrádkách a závěrečné besedy
každý z účastníků něco nového odnesl.
Petr Buriánek